PENB nebo energetický štítek?

Průkaz energetické náročnosti PENB a energetický štítek jsou dva rozdílné dokumenty.

Zatímco energetický štítek hodnotí pouze prostup tepla obálkou budovy, PENB dokáže zhodnotit celkové energetické náklady na provoz budovy.

POZOR, prodávající respektive realitní kancelář PENB musí mít již při inzerci nemovitosti.

Průkaz energetické náročnosti budovy PENB :

je dokument, který obsahuje vyhláškou stanovené informace o energetické náročnosti budovy nebo ucelené části budovy. PENB vzniká na základě výpočtu spotřeby energie na vytápění, na ohřev teplé vody, na provoz vzduchotechnických zařízení, chlazení, vlhčení a na provoz umělého osvětlení. Hlavním výsledkem PENB je celková dodaná energie za rok. Podle tohoto kritéria se budova zařazuje do klasifikační třídy A až G.

PENB řadí budovy dle jejich úspornosti do následujících tříd:

A – mimořádně úsporná
B – úsporná
C – vyhovující
D – nevyhovující
E – nehospodárná
F – velmi nehospodárná
G – mimořádně nehospodárná

Od 1. ledna 2016 jsou tedy nově vlastník budovy či společenství vlastníků jednotek povinni dle zákona zajistit zpracování PENB pro všechny objekty, bez ohledu na jejich velikost, ve kterých dochází k pronájmu ucelené části budovy. Ucelenou část budovy představuje např. bytová jednotka, kancelář, komerční prostor atd.

V případě nesplnění této povinnosti hrozí majiteli budovy či společenství vlastníků jednotek sankce až do výše 100 000,- Kč, resp. 200 000,- Kč.

Uvedené sankce hrozí nejen při nesplnění povinnosti, ale také v případě, že PENB byl zpracován až dodatečně, se zpožděním.

Průkaz se neopatřuje při prodeji nebo pronájmu budovy nebo ucelené části budovy, pokud se tak obě strany písemně dohodnou a jde o budovu, která byla vystavěna a poslední větší změna dokončené budovy na ní byla provedena před 1. lednem 1947.

PENB - bytový dům

V současné době majitel celého domu nemusí mít průkaz, ale jen do té doby, než kdokoli v domě nezačne některý z bytů prodávat či o to někdo z prodávajících písemně kvůli prodeji nepožádá. V tu chvíli by měl majitel domu průkaz zajistit, a pokud tak neučiní, vystavuje se možné správní pokutě. A od 1. 1. 2016  platí analogická povinnost i pro pronájem bytu.

Autor:  Ing. Ctibor Hůlka, energetický auditor, hlavní inspektor Nemopas

E-book, bezpečný a šťastný prodej nemovitosti, Realitní makléř Karel Chval. Prodej domu, prodej bytu, prodej chyty, prodej pozemku, prodej komerční objekt. Realitní makléř Karel.

------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud ale uvítáte raději osobní radu a profesionální pomoc, objednejte se na bezplatnou konzultaci  ZDE

Reference od několika mých klientů a více informací o mě jsou v sekci  O MĚ

PRODÁVÁTE NEMOVITOST? NEVÍTE SI RADY?

Rád vám vysvětlím, co vše k prodeji bytu, domu, chalupy, pozemku potřebujete a případně vám pomohu nemovitost rychle prodat za dobrou cenu.
- kontaktujte mě ZDE nebo si objednejte e-book 6 KROKŮ, JAK BEZPEČNĚ PRODAT NEMOVITOST